tulokset

WAPUN PLOTTO-KISAN TULOKSET 1.5.2018

KILPAILUN KAIKKI TULOKSET (PDF) TÄSTÄ

Jalasjärven Jalaksen yleisurheilujaoston nuorisourheilutiimi organisoi tänä vuonna Vapun Plotto-kisan. Kisa oli osa Lions Club Jalasjärven perinteistä Plotto-tapahtumaa ja kisa huipentui vappupäivänä pidettävässä tapahtumassa. 

Plotto-kisa koostui tänä vuonna kahdesta eri osiosta alkaen sunnuntaina 29.4. Kiuaskallion kuplahallilla ja jatkuen vappupäivänä 1.5. Nuorisotalo Wilholan ympäristössä. Pareista toisen tuli olla alle 18-vuotias ja toisen yli 18-vuotias.

Sunnuntain 29.4. kilpailupäivän lajit olivat 40m, pituus, kuula, korkeus. Molemmat parista suorittivat kaksi lajia. Pisteiden laskussa oli käytössä ikähyvitykset 9-17-vuotiaille ja 40–80-vuotiaille. Jokainen tulos kerrottiin ensin ikähyvityskertoimella, jonka jälkeen pisteet laskettiin moniotteluiden kaavoilla.

Vappupäivän 1.5. kisaan lähdettiin sunnuntain lajien pisteiden perusteella eli ensimmäisenä lähti se pari, joka saavutti sunnuntain kisoissa eniten pisteitä. Joka toinen pari puki päälle punaiset liivit ja joka toinen pari siniset liivit. Yleisön tehtävänä oli arvata kumman värinen pari voittaa koko kisan ja oikein arvanneiden kesken arvottiin LC Jalasjärven lahjoittama Jopo- polkupyörä.

Seikkailuradalla pujoteltiin tötsiä ja puita, ylitettiin auton romuja, pyöröpaaleja ja perunalootia. Myös traktorin kärry ja iso lumikasa piti ylittää. Aikuisilla oli lisänä aitakävelyä käsissä tarjotin, jossa muki vettä. Lapsilla taas oli vastaavasti ryömiminen ahtaassa putkessa.

KILPAILUN PARHAAT PALKITTIN LAHJAKORTEIN

Kolme parasta paria palkitaan lahjakorteilla Urheilu- ja Koneliike Mauno Vilposelle. 
1. pari 100€ Lotta Hulkko ja Joni Hulkko
2. pari 50€ Veikka Ylihärsilä ja Susanna Ylihärsilä
3. pari 30€ Väinö Keskinen ja Sami Keskinen

JOPO-POLKUPYÖRÄN ARVONTA

Jopo-polkupyörän arvontaa pääsi mukaan ostamalla arpojen myyjiltä oikean värisen 2€ arvan. Piti arvata voittaako Plotto-kisan punainen vai sininen pari. Oikein arvanneiden kesken arvottiin LC Jalasjärven lahjoittama Jopo- polkupyörä. Arpatuotto menee lyhentämättömänä Jalaksen yleisurheilun nuorisotoiminnan kehittämiseen. Arpaonni suosi tällä kertaa Jussi Tukevaa.

ENITEN ARPOJA MYYNYT ALLE 18-VUOTIAS PALKITTIIN LAHJAKORTILLA

Eniten arpalippuja myynyt nuori alle 18-vuotias palkittiin 50 euron lahjakortilla Urheilu- ja Koneliike Mauno Vilposelle. Eniten arpoja myi 84kpl määrällä Jenni Pihlaja.

 

Mahtavat Plotto-kisat ja mukava tapahtuma kokonaisuudessaan. Kiitos kaikille mukana olleille ja tapahtuman jarjestäjille sekä Plotto-kisan tukijoille Lions Club Jalasjärvi, Kurikan Kaupunki ja Urheilu- ja Koneliike Mauno Vilponen. Onnea palkituille ja kaikille itsensä ylittäneille kilpailijoille!

PLOTTO-KISOJEN OSATULOKSET 29.4.2018

 

HALLIKISOJEN 29.4.2018 TULOKSET JA 1.5 KILPAILUN LÄHTÖJÄRJESTYS TÄSTÄ

Plotto-kisa koostuu tänä vuonna kahdesta eri osiosta alkaen sunnuntaina 29.4. Kiuaskallion kuplahallilla ja jatkuen vappupäivänä 1.5. Nuorisotalo Wilholan ympäristössä. Pareista toisen on oltava alle 18-vuotias ja toisen yli 18-vuotias. Kilpailuun onm saanut ilmoittautua epun alueelta pareja.

Ensimmäisen osion kilpailut ovat suoritettuna 29.4.2018. Kilpailupäivän lajit olivat 40m, pituus, kuula, korkeus. Molemmat parista suorittivat kaksi lajia. Pisteiden laskussa oli käytössä ikähyvitykset 9-17-vuotiaille ja 40–80-vuotiaille. Jokainen tulos kerrottiin ensin ikähyvityskertoimella, jonka jälkeen pisteet laskettiin moniotteluiden kaavoilla.

Kilpailut jatkuvat Vappupäivänä 1.5.2018 klo 12.30 Nuorisotalo Wilholan ympäristössä

Alla Vappupäivän kilpailun lähtöjärjestys:

AIKUISURHEILIJOIDEN AVOINTEN HALLIKISOJEN TULOKSET 31.3.2018

>> kaikki tulokset aukeaa tästä ja koonti tästä<<

Tänä vuonna Jalasjärven hallikisoissa oli mukana mahtavat 59 kilpailijaa ympäri Suomen. Tiiviin päivän aikana kilpailtiin kuudessa eri lajissa, joissa tehtiin yhteensä 611 kilpailusuoritusta. 

Kiitos onnistuneista kilpailuista kaikille kilpailijoille, toimitsijoille ja talkoolaisille!

Alla olevalla lomakkeella voit antaa meille risuja ja/tai ruusuja.

Hyvää pääsiäisen jatkoa kaikille!

 

Täytä mikäli haluat että sinuun otetaan yhteyttä puhelimitse

Aikuisurheilijoiden avoimet pm-hallikisat Jalasjärvellä 2.4.2017

Jalasjärven Jalas / yleisurheilu

Tulokset
Aikuisurheilijoiden avoimet pm-hallikisat Jalasjärvellä 2.4.2017

N40 40 m
1. Susanna Lahti-Luopa		Jalasjärven Jalas		6,33
2. Paula Kauppinen-Roivainen	Iisalmen Visa			8,37

N65 40 m
1. Pirkko Povelainen		Jyväskylän Kenttä-Urheilijat	8,87

N75 40 m
1. Inkeri Fält			Kuopion Vipinä			8,91
2. Sinikka Erjavaara		Kuopion Vipinä			9,35

M55 40 m
1. Harri Yli-Huita		Laihian Luja			6,27

M60 40 m
1. Erkki Salo			Ilmajoen Kisailijat		6,74
1. Aarne Sorvari		Häjyt				6,74
3. Seppo Kivimäki		Vaasan Vasama			6,93

M65 40 m
1. Esko Ala-Lantela		Lappajärven Veikot		7,49
2. Tapani Leppälä		Kunto-Pirkat			7,75
3. Juhani Tikkalahti		Evijärven Urheilijat		8,04

M70 40 m
1. Arvi Kangastie		Lappajärven Veikot		6,90
2. Matti Viita-Aho		Lappajärven Veikot		8,01

M75 40 m
1. Antero Markunsalo		Kuopion Reipas			6,86
2. Aarne Haapala		Laihian Luja			8,15
3. Aimo Järvelä			Evijärven Urheilijat		8.92

M80 40 m
1. Mauno Marjomäki		Häjyt				13,76

N75 seiväs
1. Inkeri Fält			Kuopion Vipinä			180
2. Sinikka Erjavaara		Kuopion Vipinä			140

M45 seiväs
1. Mikko Järvenpää		Keuruun Kisailijat		280

M50 seiväs
1. Petri Laitinen		Kangasniemen Kalske		400
2. Markus Paananen		Jyväskylän Kenttä-Urheilijat	330

M60 seiväs
1. Seppo Kivimäki		Vaasan Vasama			280

M70 seiväs
1. Jaakko Metsälehto		E-P:n Urheiluveteraanit		280

M75 seiväs
1. Aarne Haapala		Laihian Luja			210
2. Jaakko Hoppu			Kunto-Pirkat			200

M85 seiväs
1. Jaakko Yli-Huita		Laihian Luja			140

N70 korkeus
1. Helinä Pihlaja		E-P:n Urheiluveteraanit		110

N75 korkeus
1. Inkeri Fält			Kuopion Vipinä			100
2. Sinikka Erjavaara		Kuopion Vipinä			 75

M60 korkeus
1. Osmo Koivisto		Kunto-Pirkat			138
2. Seppo Kivimäki		Vaasan Vasama			126
3. Aarne Sorvari		Häjyt				117

M65 korkeus
1. Tapani Leppälä		Kunto-Pirkat			135

M70 korkeus
1. Matti Kostamo		Leppävirran Viri		138
2. Arvi Kangastie		Lappajärven Veikot		111

M75 korkeus
1. Antero Markunsalo		Kuopion Reipas			120
2. Aarne Haapala		Laihian Luja			117
3. Aimo Järvelä			Evijärven Urheilijat		 96

M80 korkeus
1. Aimo Salmi			Laihian Luja			120

M85 korkeus
1. Jaakko Yli-Huita		Laihian Luja			102

N50 pituus
1. Kirsi Spoof-Tuomi		Jyväskylän Kenttä-Urheilijat	4,63

N75 pituus
1. Inkeri Fält			Kuopion Vipinä			2,54
2. Sinikka Erjavaara		Kuopion Vipinä			2,01

M45 pituus
1. Jussi Anttila		Jalasjärven Jalas		3,38

M55 pituus
1. Harri Yli-Huita		Laihian Luja			4,89

M60 pituus
1. Seppo Kivimäki		Vaasan Vasama			3,96
2. Erkki Salo			Ilmajoen Kisailijat		3,75

M65 pituus
1. Juhani Tikkalahti		Evijärven Urheiljat		3,33

M70 pituus
1. Arvi Kangastie		Lappajärven Veikot		3,36
2. Matti Viita-Aho		Lappajärven Veikot		3,22

M75 pituus
1. Antero Markunsalo		Kuopion Reipas			3,66
2. Aarne Haapala		Laihian Luja			3,05
3. Aimo Järvelä			Evijärven Urheilijat		2,55

M80 pituus
1. Aimo Salmi			Laihian Luja			3,64

N65 kuula
1. Pirkko Povelainen		Jyväskylän Kenttä-Urheilijat	7,71

N70 kuula
1. Rauha Ervalahti		Kunto-Pirkat			8,82
2. Helinä Pihlaja		E-P:n Urheiluveteraanit		7,18

N75 kuula
1. Inkeri Fält			Kuopion Vipinä			9,20
2. Kaisu Köykkä			Laihian Luja			8,20
3. Sinikka Erjavaara		Kuopion Vipinä			6,59

N80 kuula
1. Kerttu Kangasmäki		Laihian Luja			7,53

M35 kuula
1. Karri Kulmala		E-P:n Urheiluveteraanit		10,68

M45 kuula
1. Samppa Rinta-Hoiska		Laihian Luja			10,04

M50 kuula
1. Arto Tikkanen		Kiuruveden Urheilijat		12,60
2. Pasi Taipale			E-P:n Urheiluveteraanit		11,69
3. Markku Hanhela		Kiimingin Urheilijat		10.97
4. Michael Jokiranta		E-P:n Urheiluveteraanit		10,47

M55 kuula
1. Seppo Kujala			Kyröskosken Ponsi		11,78
2. Esa Kohtala			Kauhajoen Karhu			 9,39

M60 kuula
1. Rauno Kujala			Jalasjärven Jalas		10,56
2. Arto Kemppainen		Toijalan Vauhti			10,44
3. Hannu Oksanen		Ikaalisten Urheilijat		10,19
4. Aarne Sorvari		Häjyt				10,15

M65 kuula
1. Tapani Leppälä		Kunto-Pirkat			11,21

M70 kuula
1. Timo Kopakkala		Kiimingin Urheilijat		11,11
2. Jaakko Metsälehto		E-P:n Urheiluveteraanit		 9,49

M80 kuula
1. Aimo Salmi			Laihian Luja			10,03
2. Aulis Savola			Lappajärven Veikot		 9,87
3. Reino Kinnunen		Sportti-Veteraanit		 9,32
4. Martti Rouvinen		Kunto-Pirkat			 7,01
5. Mauno Marjomäki		Häjyt				 3,77

N65 Paino
1. Pirkko Povelainen		Jyväskylän Kenttä-Urheilijat	9,52

N70 Paino
1. Ritva Kiviaho		E-P:n Urheiluveteraanit		10,00
2. Rauha Ervalahti		Kunto-Pirkat			 9,92
3. Helinä Pihlaja		E-P:n Urheiluveteraanit		 8,78

N80 Paino
1. Kerttu Kangasmäki		Laihian Luja			7,16

M35 Paino
1. Juhana Mäkelä		Ylistaron Kilpa-Veljet		18,48
2. Karri Kulmala		E-P:n Urheiluveteraanit		11,70

M45 Paino
1. Jarkko Karstila		LahtiSport 35+			14,76
2. Samppa Rinta-Hoiska		Laihian Luja			 8,98

M50 Paino
1. Pasi Taipale			E-P:n Urheiluveteraanit		13,12
2. Markku Hanhela		Kiimingin Urheilijat		12,71

M55 Paino
1. Esa Kohtala			Kauhajoen Karhu			13,14

M60 Paino
1. Heikki Valli			Kurikan Ryhti			16,98
2. Tuomo Jantunen		E-P:n Urheiluveteraanit		16,00
3. Arto Kemppainen		Toijalan Vauhti			11,35

M65 Paino
1. Tapani Leppälä		Kunto-Pirkat			10,65

M70 Paino
1. Timo Kopakkala		Kiimingin Urheilijat		15,96
2. Pekka Sivula			E-P:n Urheiluveteraanit		15,17

M75 Paino
1. Aimo Järvelä			Evijärven Urheilijat		9,50
2. Aarne Haapala		Laihian Luja			9,16

M80 Paino
1. Aulis Savola			Lappajärven Veikot		13,27
2. Reino Kinnunen		Sportti-Veteraanit		11,87
3. Martti Rouvinen		Kunto-Pirkat			 8,93

M85 Paino
1. Veikko Kujala		Puotinkylän Valtti		12,13

OmaSp avoimet junnuheitot Jalasjärvellä 27.7.2017

TULOSLISTA                                                                                                                                         

Sijoitus   Nimi                                   Seura                                               Tulos                                                                                                    

M kuula                                                                                                                                  

1              Niklas Loukola                    Seinäjoen Seudun Urheilijat              15.80    

2              Jussi Tukeva                       Jalasjärven Jalas                                  15.15                    

P11 keihäs

1                 Topi Räsänen                 Viitasaaren Viesti                                  44.89

2                 Henri Pitkäkangas        Alajärven Ankkurit                                29.08

3                 Sisu Laitala                      Jalasjärven Jalas                                   26.76

4                 Juho Herrala                   Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu  24.00

5                 Aatu Saarimäki              Ähtärin Urheilijat                                   21.04

6                 Atte Saarimäki               Ähtärin Urheilijat                                   19.60

7                 Veeti Marttila                Jalasjärven Jalas                                     19.28

8                 Arttu Viinamäki             Jalasjärven Jalas                                    18.34

9                 Erkki Kurikka-Oja          Jalasjärven Jalas                                    14.95                

P11 kiekko

1                 Topi Räsänen                 Viitasaaren Viesti                                  36.89

2                 Martti Niemi                  Virtain Urheilijat                                     26.00

3                 Sisu Laitala                      Jalasjärven Jalas                                   24.73

4                 Juho Herrala                   Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu  22.62

5                 Joonas Kuusisto            Jalasjärven Jalas                                    21.90

6                 Aatu Saarimäki              Ähtärin Urheilijat                                   19.51

7                 Arttu Viinamäki             Jalasjärven Jalas                                    17.93

8                 Atte Saarimäki               Ähtärin Urheilijat                                   17.69

9                 Erkki Kurikka-Oja          Jalasjärven Jalas                                   14.30

10              Veeti Marttila                Jalasjärven Jalas                                     13.95

11              Samu Laitala                   Jalasjärven Jalas                                     10.78                                

P11 kuula

1                 Topi Räsänen                 Viitasaaren Viesti                                  10.27

2                 Sisu Laitala                      Jalasjärven Jalas                                   8.84

3                 Martti Niemi                  Virtain Urheilijat                                     7.97

4                 Juho Herrala                   Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu  7.85

5                 Henri Pitkäkangas        Alajärven Ankkurit                                7.45

6                 Joonas Kuusisto            Jalasjärven Jalas                                    7.32

7                 Atte Saarimäki               Ähtärin Urheilijat                                   6.73

8                 Arttu Viinamäki             Jalasjärven Jalas                                    6.32

9                 Aatu Saarimäki              Ähtärin Urheilijat                                   6.10

10              Erkki Kurikka-Oja          Jalasjärven Jalas                                     5.79

11              Veeti Marttila                Jalasjärven Jalas                                       4.92

P11 moukari

1                 Sisu Laitala                      Jalasjärven Jalas                                   20.60

2                 Arttu Viinamäki             Jalasjärven Jalas                                   19.42

3                 Henri Pitkäkangas        Alajärven Ankkurit                                19.42

4                 Joonas Kuusisto            Jalasjärven Jalas                                   17.44

5                 Atte Saarimäki               Ähtärin Urheilijat                                   16.83

6                 Juho Herrala                   Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu  16.47

7                 Aatu Saarimäki              Ähtärin Urheilijat                                   14.80

8                 Erkki Kurikka-Oja          Jalasjärven Jalas                                     11.76

9                 Veeti Marttila                Jalasjärven Jalas                                     11.72

10              Samu Laitala                   Jalasjärven Jalas                                     9.81

P13 keihäs

1                 Niko Mäki-Mustapää  Kuortaneen Kunto                                40.09

2                 Pyry Selin                        Keravan Urheilijat                               34.90

3                 Jonne Niemelä              Ikaalisten Urheilijat                              32.80

4                 Niko Marttila                  Jalasjärven Jalas                                  30.68

5                 Iisakki Kiviniemi            Jalasjärven Jalas                                   30.44

6                 Veeti Jokela                   Alavuden Urheilijat                              26.84

7                 Onni Rustholkarhu      Lahden Ahkera                                       23.17

P13 kiekko

1                 Onni Rustholkarhu      Lahden Ahkera                                       34.14

2                 Pyry Selin                        Keravan Urheilijat                                30.45

3                 Lauri Niemi                     Virtain Urheilijat                                   26.57

4                 Jonne Niemelä              Ikaalisten Urheilijat                              24.89

5                 Iisakki Kiviniemi            Jalasjärven Jalas                                   23.97

6                 Niko Marttila                  Jalasjärven Jalas                                   23.87

7                 Veeti Jokela                   Alavuden Urheilijat                              22.27

P13 kuula

1                 Niko Mäki-Mustapää  Kuortaneen Kunto                                10.65

2                 Markus Salovaara        Ilmajoen Kisailijat                                  9.67

3                 Pyry Selin                        Keravan Urheilijat                                8.71

4                 Jonne Niemelä              Ikaalisten Urheilijat                              8.58

5                 Onni Rustholkarhu      Lahden Ahkera                                       8.27

6                 Iisakki Kiviniemi            Jalasjärven Jalas                                   8.20

7                 Lauri Niemi                     Virtain Urheilijat                                    8.15

8                 Niko Marttila                  Jalasjärven Jalas                                   7.79

9                 Veeti Jokela                   Alavuden Urheilijat                              6.64

P13 moukari                                     

1                 Onni Rustholkarhu      Lahden Ahkera                                       32.88

2                 Pyry Selin                        Keravan Urheilijat                                27.03

3                 Veeti Jokela                   Alavuden Urheilijat                              16.92

4                 Jonne Niemelä              Ikaalisten Urheilijat                              14.22

                   Iisakki Kiviniemi            Jalasjärven Jalas                                    DNS

                   Niko Marttila                  Jalasjärven Jalas                                    DNS

P15 kiekko

1                 Juho Kuvaja                    Seinäjoen Seudun Urheilijat              43.13

2                 Juho Leveelahti            Virtain Urheilijat                                    41.79

P15 kuula

1                 Juho Kuvaja                    Seinäjoen Seudun Urheilijat             14.57

2                 Linus Nurminen            Kristiinan Urheilijat                               13.23

3                 Juho Leveelahti            Virtain Urheilijat                                    9.80

P15 moukari

1                 Linus Nurminen            Kristiinan Urheilijat                                53.13

2                 Juho Leveelahti            Virtain Urheilijat                                    40.53

T11 keihäs

1                 Pinja Kärhä                     Loimaan Jankko                                     24.20

2                 Sanni Jokela                   Alavuden Urheilijat                               23.45

3                 Venla Kärhä                    Loimaan Jankko                                    20.46

4                 Emmi Pitkäkangas        Alajärven Ankkurit                                17.21

5                 Lumina Uschanow       Raision Kuula                                           12.85

6                 Senja Kärhä                    Loimaan Jankko                                     10.78

                   Sohvi Ylinen                    Alavuden Urheilijat                               DNS

T11 kiekko

1                 Pinja Kärhä                     Loimaan Jankko                                    29.16

2                 Venla Kärhä                    Loimaan Jankko                                   21.10

3                 Sanni Jokela                   Alavuden Urheilijat                              17.49

4                 Venla Mäki                     Alavuden Urheilijat                               17.27

5                 Sara Ylinen                      Kauhajoen Karhu                                 16.36

6                 Senja Kärhä                    Loimaan Jankko                                   12.90

7                 Lumina Uschanow       Raision Kuula                                          11.01

T11 kuula

1                 Pinja Kärhä                     Loimaan Jankko                                     10.40

2                 Venla Kärhä                    Loimaan Jankko                                     9.22

3                 Sanni Jokela                   Alavuden Urheilijat                                8.39

4                 Sara Ylinen                      Kauhajoen Karhu                                   7.16

5                 Emmi Pitkäkangas        Alajärven Ankkurit                                6.07

6                 Senja Kärhä                    Loimaan Jankko                                     5.11

7                 Lumina Uschanow       Raision Kuula                                           4.55

T11 moukari

1                 Pinja Kärhä                     Loimaan Jankko                                     37.07

2                 Venla Kärhä                    Loimaan Jankko                                    31.28

3                 Iina Ylinen                       Kauhajoen Karhu                                  27.61

4                 Venla Mäki                     Alavuden Urheilijat                               23.19

5                 Lumina Uschanow       Raision Kuula                                          19.41

6                 Sanni Jokela                   Alavuden Urheilijat                              17.84

7                 Senja Kärhä                    Loimaan Jankko                                    11.32

8                 Ruth Koomson              IF Länken                                                 DNS

T13 keihäs

1                 Lyydia Herrala                Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu   33.66

2                 Kira Koivisto                   Laihian Luja                                             31.07

3                 Henna Koivula               Töysän Veto                                            30.55

4                 Ellen Uschanow            Raision Kuula                                           27.77

5                 Salla Jylhänkoski           Ulvila Sport Team                                  24.92

6                 Emilia Kuusisto              Jalasjärven Jalas                                    17.07

7                 Saara Kurikka-Oja        Jalasjärven Jalas                                     10.57

T13 kiekko

1                 Ellen Uschanow            Raision Kuula                                           33.45

2                 Salla Jylhänkoski           Ulvila Sport Team                                32.66

3                 Lyydia Herrala                Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu  32.01

4                 Maisa Koponen            Ikaalisten Urheilijat                                31.65

5                 Emilia Väistö                   Seinäjoen Seudun Urheilijat             29.61

6                 Henna Koivula               Töysän Veto                                           27.72

7                 Fanni Kätkänaho          Teuvan Rivakka                                      26.37

8                 Emilia Kuusisto              Jalasjärven Jalas                                    17.88

9                 Saara Kurikka-Oja        Jalasjärven Jalas                                     12.22

T13 kuula

1                 Emilia Väistö                   Seinäjoen Seudun Urheilijat               11.45

2                 Ellen Uschanow            Raision Kuula                                          10.39

3                 Salla Jylhänkoski           Ulvila Sport Team                                 10.12

4                 Lyydia Herrala                Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu   9.98

5                 Henna Koivula               Töysän Veto                                            8.72

6                 Fanni Kätkänaho          Teuvan Rivakka                                      7.99

7                 Bettina Heikkilä             Noormarkun Nopsa                               7.93

8                 Emilia Kuusisto              Jalasjärven Jalas                                    6.74

9                 Saara Kurikka-Oja        Jalasjärven Jalas                                     5.55

T13 moukari

1                 Ellen Uschanow            Raision Kuula                                            41.10

2                 Henna Koivula               Töysän Veto                                            31.34

3                 Salla Jylhänkoski           Ulvila Sport Team                                 29.83

4                 Bettina Heikkilä             Noormarkun Nopsa                              28.49

5                 Lyydia Herrala                Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu  28.27

6                 Anni Ylinen                     Alavuden Urheilijat                                23.11

7                 Fanni Kätkänaho          Teuvan Rivakka                                       19.73

8                 Emilia Kuusisto              Jalasjärven Jalas                                    19.65

T15 keihäs

1                 Fanny Hansen               Naantalin Löyly                                       36.49

2                 Kiia Koivisto                    Laihian Luja                                            27.69

3                 Minea Hölsö                   Lahden Ahkera                                       27.26

4                 Henna Muurimäki        Laihian Luja                                              25.42

 

T15 kiekko

1                 Vilma Räsänen              Viitasaaren Viesti                                  34.67

2                 Jessika Mursula            Töysän Veto                                            29.84

3                 Fanny Hansen               Naantalin Löyly                                      27.82

4                 Silja Kyrönviita               Ikaalisten Urheilijat                              24.45

5                 Minea Hölsö                   Lahden Ahkera                                       23.76

6                 Amanda Kätkänaho    Teuvan Rivakka                                      22.99

                   Johanna Tukeva           Jalasjärven Jalas                                     DNS

T15 kuula

1                 Henna Muurimäki        Laihian Luja                                              11.49

2                 Jessika Mursula            Töysän Veto                                            11.31

3                 Vilma Räsänen              Viitasaaren Viesti                                  10.75

4                 Fanny Hansen               Naantalin Löyly                                      9.03

5                 Minea Hölsö                   Lahden Ahkera                                       8.35

6                 Amanda Kätkänaho    Teuvan Rivakka                                      7.76

7                 Kiia Koivisto                    Laihian Luja                                            7.64

                   Johanna Tukeva           Jalasjärven Jalas                                     DNS

T15 moukari

1                 Emmanuela Koomson IF Länken                                                41.08

2                 Jessika Mursula            Töysän Veto                                           38.91

3                 Amanda Kätkänaho    Teuvan Rivakka                                      38.18

4                 Bettina Heikkilä             Noormarkun Nopsa                             29.45

5                 Salla Jylhänkoski           Ulvila Sport Team                                26.96

6                 Minea Hölsö                   Lahden Ahkera                                      26.83

7                 Henna Muurimäki        Laihian Luja                                              21.81

Aikuisurheilijoiden heitto 5-ottelut Jalasjärvellä 26.8.2017

Aikuisurheilijoiden heitto 5-ottelut Jalasjärvellä 26.8.2017

 

M-Yleinen heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Juhani Hauta-Aho Töysän Veto 2992 41,33 534 11,82 595 35,66 577 56,12 680 12,74 606

2 Jaakko Hauta-Aho Töysän Veto 1132 25,62 281 10,31 504 23,93 347 0,00 0 0,00 0

 

M30 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Jussi Tukeva Jalasjärven Jalas 3120 42,67 556 15,27 806 35,67 577 44,34 505 13,97 676

 

M40 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Tuomo Tarvainen Kauhavan Wisa 3607 57,16 915 11,43 650 36,78 675 41,33 513 15,68 854

2 Tomi Nissinen Muuramen Yritys 2866 36,08 522 13,05 761 36,19 662 30,43 342 11,25 579

3 Matti Saunanen Ikaalisten Urheilijat 1230 14,09 128 7,23 369 17,55 259 25,60 268 5,07 206

 

M50 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Mika Parkkali Porin Urheiluveteraanit 3327 35,16 540 13,88 867 37,44 629 42,32 618 13,27 673

2 Pasi Taipale E-P Urheiluveteraanit 2993 37,43 584 11,89 724 30,10 479 37,64 533 13,28 673

 

M55 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Pekka Sinisaari Lohjan Urheilijat 4154 47,64 887 12,37 833 41,55 790 39,47 630 17,67 1014

2 Hannu Rintaniemi E-P Urheiluveteraanit 3024 37,17 657 8,92 566 26,76 459 36,45 570 13,94 772

 

M60 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Karri Westerlund V-S Veteraaniurheilijat 4306 41,97 758 15,64 1070 44,43 813 43,46 760 17,22 905

2 Keijo Aaltonen Kiimingin Urheilijat 3707 40,38 723 11,73 768 40,99 737 36,47 612 16,59 867

3 Tuomo Jantunen E-P Urheiluveteraanit 3030 34,57 598 10,38 664 32,97 564 23,57 346 16,45 858

4 Osmo Koivisto Kunto-Pirkat 2720 29,60 491 9,70 612 34,06 588 27,34 423 12,23 606

5 Arto Kemppainen Toijalan Vauhti 2525 29,57 491 10,81 697 26,78 434 20,84 292 12,31 611

6 Pertti Nousiainen Kunto-Pirkat 2329 23,94 371 8,52 524 28,06 461 31,58 510 9,79 463

 

M65 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Esko Ahonen Kunto-Pirkat 2506 24,12 437 9,32 648 24,30 431 26,19 455 10,29 535

2 Juhani Tikkalahti Evijärven Urheilijat 2324 22,42 396 8,26 560 21,27 362 28,60 510 9,68 496

 

M70 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Seppo Hjelm Lohjan Louhi 4661 48,28 1013 13,31 916 43,58 990 31,50 632 18,83 1110

2 Timo Kopakkala Kiimingin Urheilijat 3478 38,26 769 10,63 704 34,30 743 25,17 475 13,95 787

3 Tauno Talonen Oulun Ikiliikkujat 3349 27,95 522 11,85 800 33,31 717 29,59 584 13,01 726

4 Mauri Uitto Teuvan Rivakka 2833 30,66 586 9,59 623 26,84 550 22,25 404 12,15 670

5 Tuomo Tilenius Porin Urheiluveteraanit 1894 25,60 466 7,06 428 17,62 320 17,39 288 7,83 392

6 Pekka Sivula E-P Urheiluveteraanit 1508 37,95 761 0,00 0 0,00 0 0,00 0 13,34 747

 

M75 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Aarne Haapala Laihian Luja 2416 26,26 566 6,63 442 20,56 454 16,00 303 11,01 651

N40 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Sirpa Tarvainen Kauhavan Wisa 2280 32,26 666 7,04 387 18,62 292 15,06 239 11,23 696

 

N45 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Satu Lehtonen LahtiSport 35+ 2365 28,63 632 6,31 369 21,34 383 19,70 374 9,16 607

 

N55 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Merja Vuorinen Jyväskylän K-U 2502 27,65 682 7,22 522 15,72 326 22,78 533 7,06 439

 

N60 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Leena Tenhu Jyväskylän K-U 3085 29,04 812 7,62 624 18,70 459 16,73 419 11,99 771

 

N65 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Toini Nousiainen Kunto-Pirkat 3620 26,72 833 7,87 731 21,64 631 21,47 648 11,02 777

2 Riitta Rajamäki Virtain Urheilijat 3192 21,29 629 7,28 666 19,02 540 26,29 817 8,13 540

3 Pirkko Povelainen Jyväskylän K-U 2719 21,18 625 7,50 691 17,57 491 14,82 418 7,56 494

4 Anu Mitro Jyväskylän K-U 2703 21,89 652 6,88 623 12,39 318 14,94 423 9,93 687

5 Kirsti Hurttila Porin Urheiluveteraanit 1289 5,64 67 5,23 443 10,51 257 10,61 275 4,46 247

 

N70 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Rauha Ervalahti Kunto-Pirkat 3668 23,04 802 8,31 889 20,50 695 15,89 540 9,58 742

2 Helinä Pihlaja E-P Urheiluveteraanit 3024 19,15 639 6,82 704 14,79 470 16,49 564 8,54 647

 

N80 heitto 5-ottelu Pisteet

Sija Nro Nimi Seura yhteensä Moukari pist Kuula pist Kiekko pist Keihäs pist Paino pist

1 Eila Mikola Porin Tarmo 3497 21,62 860 6,67 783 14,37 581 12,05 528 9,03 745

2 Kerttu Kangasmäki Laihian Luja 2652 16,80 631 6,62 776 10,52 397 8,58 350 6,46 498

Epun kie-kuu cup:n osakilpailu Jalasjärvellä 16.9.2017

Jalasjärven Jalas / yleisurheilu

Tulokset
Epun kie-kuu cup:n osakilpailu Jalasjärvellä 16.9.2017

P9 Kuula
1. Aaro Viitala                            Jalasjärven Jalas                   5,36
2. Samu Laitala                            Jalasjärven Jalas                   4,21

P9 Kiekko
1. Aaro Viitala                            Jalasjärven Jalas                  12,53
2. Samu Laitala                            Jalasjärven Jalas                  11,12

P10 Kuula
1. Sisu Laitala                            Jalasjärven Jalas                   8,31
2. Martti Niemi                            Virtain Urheilijat                  7,74
3. Aapo Mäntylä                            Vähänkyrön Viesti                   7,58
4. Miiro Tähkänen                          Merikarvian Into                    7,15

T10 Kuula
1. Sanni Jokela                            Alavuden Urheilijat                 8,41
2. Vilma Ylä-Jussila                       Ähtärin Urheilijat                  5,31

P10 Kiekko
1. Martti Niemi                            Virtain Urheilijat                 25,34
2. Miiro Tähkänen                          Merikarvian Into                   22,66
3. Sisu Laitala                            Jalasjärven Jalas                  20,55

T10 Kiekko
1. Sanni Jokela                            Alavuden Urheilijat                23,18
2. Vilma Ylä-Jussila                       Ähtärin Urheilijat                 12,50

P11 Kuula
1. Joonas Kuusisto                         Jalasjärven Jalas                   6,84

T11 Kuula
1. Fanny Taira                             Kurikan Ryhti                       7,29

P11 Kiekko
1. Joonas Kuusisto                         Jalasjärven Jalas                  18,79

T11 Kiekko
1. Serafina Karjanlahti                    Ilmajoen Kisailijat                23,77
2. Fanny Taira                             Kurikan Ryhti                      17,03

P12 Kuula
1. Lauri Niemi                             Virtain Urheilijat                  8,57

T12 Kuula
Kilpailun ulkopuolella
    Ella Mäntylä                           Vähänkyrön Viesti                  12,56

P12 Kiekko
1. Lauri Niemi                             Virtain Urheilijat                 26,66

P13 Kuula
1. Ruuben Eklund                           Töysän Veto                         9,69
2. Iisakki Kiviniemi                       Jalasjärven Jalas                   8,52

T13 Kuula
1. Sofia Karjanlahti                       Ilmajoen Kisailijat                10,02
2. Mimi Nybacka                            Vähänkyrön Viesti                   9,11
3. Henna Koivula                           Töysän Veto                         9,00
4. Tara Jytilä                             Ähtärin Urheilijat                  8,92
5. Emilia Kuusisto                         Jalasjärven Jalas                   7,00

P13 Kiekko
1. Ruuben Eklund                           Töysän Veto                        31,00
2. Iisakki Kiviniemi                       Jalasjärven Jalas                  23,72

T13 Kiekko
1. Mimi Nybacka                            Vähänkyrön Viesti                  32,43
2. Sofia Karjanlahti                       Ilmajoen Kisailijat                30,96
3. Henna Koivula                           Töysän Veto                        25,92
4. Tara Jytilä                             Ähtärin Urheilijat                 21,70
5. Emilia Kuusisto                         Jalasjärven Jalas                  16,18

T14 Kuula
1. Henna Muurimäki                         Laihian Luja                       11,61
2. Jessika Mursula                         Töysän Veto                         9,84
3. Johanna Tukeva                          Jalasjärven Jalas                   6,79
4. Emma Elomaa                             Vaasan Vasama                       6,68

T14 Kiekko
1. Jessika Mursula                         Töysän Veto                        26,27
2. Emma Elomaa                             Vaasan Vasama                      17,76
3. Johanna Tukeva                          Jalasjärven Jalas                  14,44

M17 Kuula
1. Vesa Leveelahti                         Virtain Urheilijat                 15,82
2. Teemu Hassinen                          Seinäjoen Seudun Urheilijat        11,13
3. Simon Nurminen                          Kristiinan Urheilijat              10,82
4. Teemu Kivelä                            Kauhavan Wisa                       9,98

N17 Kuula
Kilpailun ulkopuolella
   Ella Mäntylä                            Vähänkyrön Viesti                  11,62

M17 Kiekko
1. Teemu Kivelä                            Kauhavan Wisa                      35,24
2. Simon Nurminen                          Kristiinan Urheilijat              32,39
3. Teemu Hassinen                          Seinäjoen Seudun Urheilijat        27,35

N19 Kuula
   Helena Leveelahti                       Virtain Urheilijat                    NM

M Kuula
1. Jussi Tukeva                            Jalasjärven Jalas                  15,56
   Timo Kööpikkä                           Laihian Luja                          NM

M Kiekko
1. Juuso Sillanpää                         Jyväskylän Kenttäurheilijat        48,36

N Kiekko
1. Jaana Kivistö                           Teuvan Rivakka                     34,66