Yleisurheilun leiritykset, jaoston ohjeet 2018

Yleisurheilun leirityksiin voivat hakeutua Jalaksen lisenssiurheilijat, jotka osallistuvat oman jaoston valmennustoimintaan tai joilla on jo henkilökohtainen harjoitusohjelma. Leiritykseen osallistuvien urheilijoiden edellytetään osallistuvan oman seuran kilpailuihin sekä edustavan seuraansa Sisukisoissa, Seura-cupissa ja muissa erikseen ilmoitetuissa kilpailuissa (kuten esim. Eliittifinaalissa).

Jaosto tukee leiritykseen valittuja urheilijoita vuosittain päätettävällä summalla. Vuoden 2018 osalta seuran tuki on vähintään 20€ per leiri. Järjestäjältä tuleva leirimaksu maksetaan ensin urheilijan toimesta kokonaisuudessa, jonka jälkeen haetaan tukimaksua (kuittia vastaan) jaoston nuorisourheilutiimin puheenjohtajan kautta.

Leiritykseen valittujen tulee esteen sattuessa itse perua leiripaikkansa leirittäjän ohjeiden mukaan, muutoin kulut laskutetaan täysimääräisenä urheilijalta ja seuran tukea ei näissä tapauksissa myönnetä. Mikäli urheilija on estynyt menemästä leirille, tulee hänen ilmoittaa asiasta myös oman jaoston nuorisourheilutiimin puheenjohtajalle.

Ohje koskettaa seuraavia leirityksiä

Sisuleiritys (ns. sisupäivät)

Piirileiritys

Alueellinen nuorten maajoukkueleiritys

  • 14-18vuotiaille urheilijoille
  • urheilijat kutsutaan valtakunnallisten kriteerien perusteella

Lisätiedot Jalasjärven Jalaksen nuorisourheilutiimin puheenjohtajalta