Kauden 2017-2018 päätöstilaisuus pidettiin Wilholassa

Jalas Salibandy vietti sunnuntaina salibandykauden 2017-2018 päättäjäisiä Wilholassa ja paikalla oli pelaajia sekä heidän läheisiään salin täydeltä. Tilaisuuden aluksi salibandyjaoston puheenjohtaja Antti Kallioniemi lausui kiitokset niille lähes 200 ihmiselle, jotka olivat toiminnassa aktiivisesti mukana päättyneellä salibandykaudella. Ilahduttavasti heistä suuri osa oli myös saapunut paikalle kolmanteen tässä muodossa järjestettyyn päätöstilaisuuteen.

Palkintojenjaon aluksi kaikki perhesählyn sekä sählykerhon pelaajat palkittiin mitalein. Joukkueittain palkittiin kolme valmentajien valitsemaa pelaajaa. F09-poikien kehittyjänä palkittiin Benjamin Sillanpää, joukkuepelaajana Leevi Hautamäki ja tehopelaajana Eino Kohtamäki. F08-poikien kehittyjänä palkittiin Eelis Laine, joukkuepelaajana Tuukka Heinola ja parhaana tuulettajana Akseli Lehtinen. E07-poikien kehittyjänä palkittiin Miika Rajamäki, joukkuepelaajana Veeti Marttila ja joukkuehenki-palkinnolla Eemeli Mäenpää. E06-poikien joukkueesta palkittiin kehittyjänä Joonas Kuusisto, joukkuepelaajana Eero Lehto ja joukkuehenki-palkinnolla Severi Kohtamäki. Lisäksi E-poikien joukkueista palkittiin työmyyränä Erkki Kurikka-Oja sekä kikkailijana Eetu Valkkio. D-poikien kehittyjänä palkittiin Jeremi Kannonlahti, puolustajana Veikka Ylihärsilä ja MVP-palkinnolla Kasper Ketola. C-tyttöjen tulokkaana palkittiin Katri Ojaniemi, pistenikkarina Henni Rantala ja ratkaisijana Anastasiya Makasyuk. Naisten joukkueen pistepörssi-palkinnon pokkasi Karita Kangastie, tähtipelaajan palkinnon Emmi Hilli ja harjoittelija-pytyn Susanna Friman. Miesten joukkueesta herrasmiespelaajana palkittiin Niko Mäki-Ventelä, tulokkaana Antti Juhala ja harjoittelijana Iivo Kotamäki.

Salibandyjaosto muisti aktiivejaan, jotka kaudelle 2014-2015 aloittivat seuran salibandyn junioritoiminnan sählykerhoilla. Tuon kauden jälkeen seuran joukkueet ja ryhmät ovat laajentuneet 2 per vuosi ja kaikki nämä 9 henkilöä toimivat edelleen aktiivisesti - osa oman harrastuksensa ohella - seuran eri joukkueiden ja kerhojen vetäjinä sekä valmentajina. Nämä herrat ovat Marko Poikkeus, Mikko Keisala, Joonas Rajamäki, Janne Kannonlahti, Ilkka Suokko, Tommi Kivimäki, Antti Kallioniemi, Kimmo Ala-Keturi sekä Vesa Vierikko.

Salibandyteko -palkinnon pokkasi sählykerhon 2010-syntynyt ikäluokka, jotka kävivät huhtikuussa voittamassa Nurmossa pelatun Fat Pipe -turnauksen. Seura-aktiivina palkittiin sählykerhon sekä E-poikien valmentajana omien miesjoukkueen pelien ohella toiminut Mikko Keisala. Kauden salibandyperheenä palkittiin aktiivisesti salibandytoiminnassakin mukana oleva Ylihärsilä/Keskisen -perhe. Vikki ja Veikka pelasivat D-pojissa ja Väinö sählykerhossa. Lisäksi Susanna toimii aktiivisesti kaikkien juniorijoukkueidemme taustoilla.

Viimeiseksi palkittiin Jalas Salibandyn paras pelaaja ja tuon palkinnon vei tänä vuonna loistokauden D-pojissa pelannut Miika Kuja-Perälä.

Kiitos kaikille pelaajille, taustahenkilöille, vanhemmille, sponsoreille ja muille toiminnassa mukana olleille salibandykaudesta 2017-2018! Nyt on aika hetken hengähtää esimerkiksi muiden Jalaksen tarjoamien lajien parissa ja salibandyn pariin palataan loppukesällä, kun aloitetaan valmistautuminen uuteen pelikauteen.

KIITOS!