seurakisat

Seurakisat 22.5.2018

>>>> TÄSTÄ ILLAN TULOKSET (päivitetty 30.5.klo 9.40) <<<<

Tällä viikolla vietetään Valtakunnallista yleisurheiluviikkoa ja Jalasjärvellä eilen tiistaina 22.5 järjestetyt seurakisat olivat yksi viikon aikana valtakunnassa järjestetyistä tapahtumista.

Seurakisoissa oli mukana tällä kertaa yhteensä 72 urheilijaa sarjoissa 5-15v ja seuran ulkopuoleltakin saatiin taas uusia urheilijoita mukaan.

Saimme myös seuran ulkopuolisilta hyvää palautetta aktiivisesta seurakisojen järjestämisestä. Kiitos nuorisourheilutiimin puolesta urheilijoiden aktiivisille vanhemmille avusta toimitsijan tehtävissä sekä kioskin tarjoiluista, ilman apuanne tapahtuma ei sujuisi yhtä mallikkaasti ja sujuvasti.

Viikon päästä 29.5 kilpaillaan vielä toukokuun lajeilla ja 5.6 pidetään tauko seurakisoista, koska tällöin on junnujen avoimet heittokisat. 12.6 alkaen aloitetaan uusilla kesäkuun lajeilla, tarkemmin tästä.

Palautteet alla olevalla lomakkeella tai sähköpostiin [email protected]

5-7v sarjojen jälkeen otettiin yhteiskuva

VIELÄ KERTAUKSENA MAKSUISTA TIETOA:

Seurakisamaksu on 5€ per ilta seuran ulkopuolisilta kilpailijoilta (maksetaan käteisellä kioskille) ja 10€ seuran jäseneltä koko kesä (sisältää kaikki 9 kilpailua + päätösillan). 10€ maksujen osalta jaettiin maksulomakkeita, muistakaa maksaessa kirjoittaa viestikenttään urheilijan nimi.  YU- jaoston harjoitustoimintaan (kerhot, koulut, harkat) osallistuvilta ei peritä erillistä maksua seurakisoista, vaan seurakisat sisältyvät harjoitustoiminnan maksuun. Seurakisapäiville seuranjäsenille on hankittuna tapaturmavakuutus alle 16-vuotiaille.

Huomioikaa että kaikessa Jalaksen ohjatussa toiminnassa mukana olevien tulee suorittaa kalenterivuosittain pääseuran jäsenmaksu, joten seuranjäseniä ovat vain jäsenmaksun maksaneet henkilöt / perheet. Tästä lisätiedot pääseuran jäsenmaksusta

Palautteenantajan tiedot (etu- ja sukunimi)
Tähän tarkka palaute, mm. mikäli haluatte korjattavan mielestänne virheellisen tuloksen

Seurakisat 15.5.2018

Tämän vuoden seurakisat saatiin aloittaa poikkeuksellisen hienossa, aurinkoisessa ja lämpimässä säässä. Kauden ensimmäisissä seurakisoissa oli mukana yhteensä 75 urheilijaa sarjoissa 5-15v ja seuran ulkopuoleltakin saatiin lähes kymmenen urheilijaa mukaan.

>>>> Tästä illan tulokset <<<<

Illan kilpailujen aikataulu on tiukka, joten 5-7 sarjat täytyy saada käyntiin klo 17.30 ja sarjat 9-15 klo 19.00. Sujuvan illan takaamiseksi kaivataan aina myös vanhempien aktiivisuutta ja apua toimitsijatehtävissä.

Palautteet tuloksista allaolevalla lomakkeella tai sähköpostiin [email protected]

Vielä kertauksena maksuista tietoa:

Seurakisamaksu on 5€ per ilta seuran ulkopuolisilta kilpailijoilta (maksetaan käteisellä kioskille) ja 10€ seuran jäseneltä koko kesä (sisältää kaikki 9 kilpailua + päätösillan). 10€ maksujen osalta jaettiin maksulomakkeita, muistakaa maksaessa kirjoittaa viestikenttään urheilijan nimi.  YU- jaoston harjoitustoimintaan (kerhot, koulut, harkat) osallistuvilta ei peritä erillistä maksua seurakisoista, vaan seurakisat sisältyvät harjoitustoiminnan maksuun. Seurakisapäiville seuranjäsenille on hankittuna tapaturmavakuutus alle 16-vuotiaille.

Huomioikaa että kaikessa Jalaksen ohjatussa toiminnassa mukana olevien tulee suorittaa kalenterivuosittain pääseuran jäsenmaksu, joten seuranjäseniä ovat vain jäsenmaksun maksaneet henkilöt / perheet. Tästä lisätiedot pääseuran jäsenmaksusta

Palautelomake:

Palautteen antajan tiedot (etu- ja sukunimi)
Tähän tarkka palaute, mm. mikäli haluatte korjattavan mielestänne virheellisen tuloksen

Kunniataulukko toukokuun lajit 2017

Kunniataulukko toukokuu 2017

T9  40m

  1. Suvi Hautamäki 7.0
  2. Aamu Hietaniemi 7.4
  3. Aili Rajamäki, Elina Viinamäki, Vilma Vuorinen 7.7

T9 300m

  1. Aamu Hietaniemi 1.06.7
  2. Suvi Hautamäki 1.06.8
  3. Elina Viinamäki 1.09.3

T9 pituus

  1. Suvi Hautamäki 3.09
  2. Aamu Hietaniemi 2.78
  3. Melida Niemi 2.75

T9 keihäs

  1. Eveliina Hautaniemi 11.60
  2. Suvi Hautamäki 10.25
  3. Aamu Hautaniemi 8.20

P9 40m

  1. Ville Vuorinen7.0
  2. Rasmus Koski7.1
  3. Waltteri Lehto7.3

P9 300m

  1. Antero Yli-Peltola 1,01,5
  2. Rasmus Koski1,02,3
  3. Ville Vuorinen1,05,1

P9 pituus

  1. Rasmus Koski3.03
  2. Antero Yli-Peltola 2.95
  3. Waltteri Lehto2.93

P9 keihäs

  1. Samu Laitala 11.90
  2. Antero Yli-Peltola11.2
  3. Aaro Viitala11.08

T11 40m

  1. Anniina Anttila 9.7
  2. Susanna Yli-Peltola9.8
  3. Vilma Luhtanen10.2

T11 300m

  1. Lotta Hulkko 1.00.7
  2. Vilma Koivuniemi 1.03.6
  3. Susanna Yli-Peltola1,03,9

T11 pituus

  1. Anniina Anttila3.47
  2. Susanna Yli-Peltola3.35
  3. Vilma Koivuniemi3.20

T11 keihäs

  1. Vilma Luhtanen9,60
  2. Julia Palomäki8,74
  3. Lotta Seppälä7.76

P11 60m

  1. Veikka Ylihärsilä 9.0
  2. Samuli Rajamäki 9.1
  3. Eero Lehto 9.6

P11 300m

  1. Veikka Ylihärsilä 0,49,3
  2. Eero Lehto 0,55,1
  3. Samuli Rajamäki 0,57,1

P11 pituus

  1. Veikka Ylihärsilä 3.82
  2. Samuli Rajamäki 3.54
  3. Eero Lehto 3.50

P11 keihäs

  1. Henri Pitkäkangas 26,80
  2. Sisu Laitala 23.01
  3. Eero Lehto 19.35

 

T13 Sisu

60m:  

  1. Veera Luhtanen  13,7

Pituus:

  1. Veera Luhtanen 1,87

Keihäs:

  1. Veera Luhtanen  6,30

T11 Sisu

40m:

  1. Julia Palomäki  9,7

300m:

  1. Julia Palomäki 1.52.30

 

T13 60m

  1. Jenni Pihlaja 9.0
  2. Eveliina Pihlaja 9.3
  3. Eeva Pystykoski 9.4

T13 300m

  1. Jenni Pihlaja 53.7
  2. Eveliina Pihlaja 58.10
  3. Saara Kurikka-Oja 59.6

T13 keihäs

  1. Emilia Kuusisto 15.76
  2. Saara Rajamäki 14.14
  3. Annika Vuorinen 12.80

T13 pituus

  1. Jenni Pihlaja 4.04
  2. Eveliina Pihlaja 3.81
  3. Annika Vuorinen 3.75

P13 60m

  1. Joona Haanpää 8.4
  2. Vikki Ylihärsilä 9.5
  3. Niko Marttila 9.6

P13 300m

  1. Joona Haanpää 46.80
  2. Vikki Ylihärsilä 53.52

P13 keihäs

  1. Niko Marttila 23.1

P13 pituus

  1. Joona Haanpää 4.00
  2. Niko Marttila 3.38
  3. Vikki Ylihärsilä 3.32

T15 300m

  1. Sara Pentinmäki 52.6
  2. Laura Laitila 53.4

T15 keihäs

  1. Vanessa Virnala 25.71

P15 300m

  1. Toni Hautamäki 57.2

P15 keihäs

  1. Toni Hautamäki 24.71

P15 pituus

  1. Toni Hautamäki 3.43

Kunniataulukko kesäkuun lajit 2017

Kesäkuun 2017 kunniataulukko

T9 40 m

  1. Matilda Koivisto 6,7
  2. Ada Kallio 6,9
  3. Suvi Hautamäki 7,0

T9 400 m

  1. Ada Kallio 1:26,5
  2. Ella Järvilehto 1:33,5
  3. Suvi Hautamäki 1:35,3

T9 pituus

  1. Ada Kallio 3,23
  2. Suvi Hautamäki 3,08
  3. Veera Luoma 2,95

T9 kuula

  1. Suvi Hautamäki 5,40
  2. Eveliina Hautaniemi 4,48
  3. Severiina Lehtovaara 3,88

P9 40 m

  1. Waltteri Lehto 6,8
  2. Rasmus Koski 7,1, Antero Yli-Peltola 7,1, Samu Pentinniemi 7,1
  3. Ville Vuorinen 7,2

P9 400 m

  1. Antero Yli-Peltola 1:25,9
  2. Samu Pentinniemi 1:27,1
  3. Rasmus Koski 1:27,9, Eero Haikola 1:27,9

P9 pituus

  1. Rasmus Koski 3,18
  2. Eero Haikola 3,10
  3. Antero Yli-Peltola 2,92

P9 kuula

  1. Aaro Viitala 5,75
  2. Eero Haikola 5,04
  3. Waltteri Lehto 4,97

T11 60 m

  1. Anniina Anttila 9,5
  2. Jenna Pentinniemi 9,8
  3. Martta Kääriäinen 9,9, Susanna Yli-Peltola 9,9

T11 400 m

  1. Lotta Hulkko 1:19,7
  2. Jenna Pentinniemi 1:21,0
  3. Susanna Yli-Peltola 1:29,1

T11 kolmiloikka

  1. Vilma Koivuniemi 6,96
  2. Vilma Luhtanen 6,55
  3. Julia Väänänen 6,32, Sara Kannosto 6,32

T11 kuula

  1. Emma Parkkari 7,0
  2. Anniina Anttila 6,43
  3. Emma Tenkula 5,40

T11 Sisu 40 m

  1. Julia Palomäki 9,2

T11 Sisu 400 m

  1. Julia Palomäki 3:12,9

T11 Sisu pituus

  1. Julia Palomäki 1,90

T13 Sisu 60 m

  1. Veera Luhtanen 13,5

T13 Sisu kolmiloikka

  1. Veera Luhtanen 4,34

T13 Sisu kuula

  1. Veera Luhtanen 4,43

P11 60 m

  1. Eero Lehto 9,1
  2. Samuli Rajamäki 9,2, Veikka Yli-Härsilä 9,2
  3. Jami Pihlaja 9,4

P11 400 m

  1. Veikka Yli-Härsilä 1:11,6
  2. Eero Lehto 1:13,4
  3. Tatu Saarela 1:23,6

P11 kolmiloikka

  1. Arttu Viinamäki 7,70, Veikka Yli-Härsilä 7,70
  2. Eero Lehto 7,59
  3. Onni Thakkrathok 7,57

P11 kuula

  1. Sisu Laitala 7,68
  2. Joonas Kuusisto 6,84
  3. Eero Lehto 6,58

T13 60 m

  1. Jenni Pihlaja 8,8
  2. Saara Kurikka-Oja 9,2
  3. Eveliina Pihlaja 9,4

T13 400 m

  1. Jenni Pihlaja 1:14,0
  2. Netta Männikkö 1:15,5
  3. Emilia Kuusisto 1:33,5

T13 kolmiloikka

  1. Jenni Pihlaja 9,27
  2. Eveliina Pihlaja 8,60
  3. Saara Rajamäki 7,96

T13 kuula

  1. Emilia Kuusisto 6,20
  2. Saara Kurikka-Oja 5,28
  3. Aada Luoma 4,26

P13 60 m

  1. Eevert Haikola 9,3

P13 400 m

  1. Vikki Yli-Härsilä 1:23,4

P13 kolmiloikka

  1. Eevert Haikola 9,17
  2. Vikki Yli-Härsilä 7,33

P13 kuula

  1. Iisakki Kiviniemi 7,90
  2. Eero Parkkari 7,43
  3. Niko Marttila 7,39

T15 100 m

  1. Johanna Tukeva 14,9

T15 400 m

  1. Sara Pentinmäki 1:11,6
  2. Laura Laitila 1:15,4

T15 kolmiloikka

  1. Laura Laitila 7,80

T15 kuula

  1. Hetafiia Lähde 9,46
  2. Vanessa Virnala 7,65
  3. Melina Rintaluoma 7,63

P15 400 m

  1. Toni Hautamäki 1:31,0

P15 kolmiloikka

  1. Toni Hautamäki 7,06

P15 kuula

  1. Toni Hautamäki 5,61

Kunniataulukko heinäkuun lajit 2017

Kunniataulukko heinäkuun 2017

T9

40m aj

1        Suvi Hautamäki       8.1 

2         Ella Järvilehto       9.2

3         Melida Niemi           9,5

600m

1      Ella Järvilehto     2.31.8

2       Melida Niemi              2.34.8

3       Elina Viinamäki    2.43.7

Pituus

1          Melida Niemi              2.80        

2          Suvi Hautamäki                2,77

3          Ella Järvilehto, Aili Rajamäki                   2.70

Kiekko

1          Sanni Kannonmaa                   9,22

2          Suvi Hautamäki                     8,99

3          Eveliina Hautaniemi              8,89

P9

40m aj

1         Waltteri Lehto              8.1

2          Oskari Järvelä             8,5

3          Antero Yli-Peltola        8,6

 600m

1          Antero Yli-Peltola     2.18.9

2          Rasmus Koski              2.21,9

2          Waltteri Lehto             2.22.5

Pituus

1          Oskari Järvelä, Rasmus Koski             3,1

2          Waltteri Lehto                                      3.0

3           Antero Yli-Peltola                               2,78

Kiekko

1          Aaro Viitala                 14,77

2          Samu Laitala                  14,1

3          Antero Yli-Peltola          12,21

T11

60m aj

1          Susanna Yli-Peltola         13.0

2          Lotta Hulkko               14,1

3           Sara Kannosto             14,2        

600m

1          Lotta Hulkko         2,05.2

2          Susanna Yli-Peltola     2.17.7

3          Sara Kannosto             2.29,2

 Korkeus

1          Emma Tenkula         95

2          Alma Riihimaa         95

3          Sara Kannosto          90

Kiekko

1          Emma Parkkari                       15,58

2         Vilma Luhtanen                       11.05

3          Sonja Koivuniemi                   10.45

T13 Sisu

40m aj

1          Veera Luhtanen                      10.7

Kiekko

1          Veera Luhtanen                      7,68

P11

60m aj

1          Eero Lehto                               12,0

2         Arttu Viinamäki                      14.3

3         Onni Thakkrathok                   14,4

Korkeus

1          Arttu Viinamäki            105

2         Onni Thakkrathok                   95

Kiekko

1          Sisu Laitala                              25.75

2          Joonas Kuusisto                       20.9

3          Samuli Rajamäki                     17.42 

600m

1          Arttu Viinamäki          2.37.3

T13

60m aj

1          Jenni Pihlaja         11.7

2        Eveliina Pihlaja                  13.8

3        Saara Kurikka-Oja                   14,1

 

Korkeus

1          Ilona Haapolahti                     133

2          Eveliina Pihlaja                    130

3          Jenni Pihlaja                         130

Kiekko

1          Emilia Kuusisto                        15.15

2          Saara Kurikka-Oja                   14.35

600m

1          Emilia Kuusisto                       2.41.5

P13

Kiekko

1          Eero Parkkari                          19,69

T15

80m aj

1          Johanna Tukeva           16.9

600m

1        Sara Pentinmäki      1.55.3

2        Laura Laitila            2.02.8

Kiekko

1          Johanna Tukeva                      20.77

2          Vanessa Virnala                      20.07